مقالات

علت ریزش برگ بونسای

علت برگ ریزی بونسای

علت ریزش برگ بونسای

برگ ریزی بونسای مانند هر گیاه دیگری درصورت عدم رعایت شرایط نگهداری ممکن است، اتفاق بیافتد. علت برگ ریزی بونسای چند مورد می تواند باشد، که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. در مواردی هم ممکن است، یک رویداد طبیعی باشد. بسته به نوع برگ ریزی علت و درمان آن می تواند متفاوت باشد. در نتیجه در مقاله پیش رو پلنت لند تهران می خواهیم، انواع برگ ریزی بونسای، علل و راه درمان هر یک را بررسی کنیم. اگر علاقه مند به خرید انواع بونسای هستید باید بدانید که گل فروشی آنلاین پلنت لند، انواع بونسای را برای فروش در سایت خود قرار داده است.

انواع ریزش برگ گیاه بونسای

بیشتر بونسای های آپارتمانی برگ ریزی طبیعی و فصلی ندارند و عموم برگ ریزی ها به دلیل عدم رعایت یکی از شرایط نگهداری آن ها می باشد. برگ ریزی های گیاه بسته به دلیل و شرایط گیاه ممکن است، شکل متفاوتی داشته باشد. انواع برگ ریزی ها عبارت است از:

 1. زرد شدن برگ ها
 2. قهوه ای شدن برگ ها
 3. قارچی شدن برگ بونسای
 4. حشرات (شته، شپشک آرد آلود، کرم خاکی، پشه و مگس)

علت و درمان ریزش برگ بونسای

در ادامه تیتر قبلی که اشکال مختلف برگ ریزی مطرح شد، علت و درمان هر یک را بررسی می کنیم. برای درمان برگ ریزی بونسای اول از همه باید بسته به شکل و مدل برگ ریزی علت آن را یافته و سپس نسبت به رفع آن اقدام کرد.

 1. زرد شدن برگ بونسای

علت اصلی زرد ریختن برگ ها شوک ها و تغییرات شرایط محیطی گیاه می باشد. یعنی یکی از عوامل دما، آبیاری و کوددهی باید بررسی شود.

 • آبیاری نامناسب:

یکی از دلایل ریزش برگ ها آبیاری نامناسب گیاه است. به طور کلی، بهترین زمان آبیاری زمانی است، که خاک کمی خشک می‌شود. (در حدود عمق سه سانت) این نکته حائز اهمیت است، که گل ها و گیاهان هم از استرس ناشی از آب رنج می برند. به همین دلیل آبیاری منظم گیاهان یکی از روش های سلامت آن ها است.

 • خاک :

اگر خاک گیاه مناسب نبوده و از انواع خاک سنگین باشد، یا زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب را در خود نگه داشته، و موجب ریزش برگ های بونسای می شود. درواقع این مورد مانند ابیاری بیش از اندازه عمل می کند. همچنین، این امر موجب پوسیدگی ریشه شده و به تدریج برگ های گیاه می ریزند. در این صورت زمانی گیاه را آبیاری کنید، که خاک آن کمی خشک باشد و وقتی گیاه بهتر شد، گلدان آن را با خاک مناسب تری تعویض کنید.

 • آبیاری کم :

یکی دیگر از دلایل رایج ریزش برگ بونسای می باشد. با آبیاری کم، ریشه گیاه از بین می رود و برگ ریزی می کند. آبیاری زیاد نیز، در طی مدت طولانی گیاه را ضعیف می کند، اما آبیاری کم ریشه آن را کشته و طی چند روز برگ ها می ریزند.

 • دما :

بونسای دمای ثابت محیط را می‌طلبد و تغییر دما و رطوبت را دوست‌ ندارد. دمای اتاق باید بین 12 تا 20 درجه سلسیوس باشد. دقت کنید، که درختچه‌ تان را نزدیک بخاری و کولر و جریان باد نگذارید. در نتیجه این امر، گیاه را در محلی با شرایط ثابت نگهداری کنید و از تغییرات زیاد و ناگهانی آن ها جلوگیری کنید.

 • کوددهی :

در صورتیکه برگ های پیرتر دچار زردی و ریزش شده اند، برای رفع آن از کودهای حاوی ازت استفاده کنید.

 1. قهوه ای شدن برگ بونسای

قهوه ای شدن و ریزش برگ ها ممکن است، به علت هوای خیلی سرد، کمبود رطوبت، استفاده از آب کلر دار، یا کمبود پتاسیم و منیزیم باشد.

 • رطوبت :

برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می توانید، از روش غبار پاشی و یا از جزیره بونسای استفاده کنید.

 • مواد مغذی :

برای جبران کمبود مواد مغذی خاک از کود های حاوی پتاسیم و منیزیم که در پلنت لند موجود می باشد، می توانید استفاده کنید و به طور منظم به گیاه کود دهید.

 • آبیاری :

برای آبیاری گیاهان بونسای می توانید، از آب بدون کلر استفاده کنید، یا به آب شیر استراحت دهید، تا کلر آن از بین برود.

 • هوا :

گیاه را در دمای هوای مناسب قرار دهید و از قرار دادن آن در سرما اجتناب کنید.

 1. قارچی شدن برگ بونسای

اگر مشاهده کردید نوک برگ ها دچار سوختگی شده و به دلیل آفتاب سوختگی نمی باشد، حتما مورد قارچ را بررسی کنید. در بسیاری از موارد، خاک محیط مناسبی را برای رشد آفات و بیماری ها ایجاد می کند. در صورتیکه مشکل از قارچ بود، برگ های آلوده و یا ساقه های آلوده را جدا کرده و یک دوره کامل سم پاشی کنید، تا از نبود آفت مطمئن شوید.

همچنین پس از سم پاشی و از بین رفتن قارچ ها، نسبت به تعویض خاک و گلدان اقدام کنید. خاک باقی مانده در گلدان را برداشته و آن را با مواد شوینده ملایم ضدعفونی کنید. قبل از پر کردن مجدد گلدان با خاک جدید، مطمئن شوید، که گلدان را به درستی شسته اید.

 1. حشرات

به جز پوسیدگی ریشه، بیماری ها به ندرت برای بونسای های آپارتمانی مشکل ساز هستند. با این حال، وجود انواع آفات و حشرات در گلدان شما خود را با ریزش برگ ها نشان می دهد.

 • شته :

حشرات ریزی هستند، که زیر برگ ها می چسبند و با حضور این آفت، برگ ها به تدریج از یک ماده چسبناک به صورت شهد پوشیده می شود، که موجب تضعیف و ریزش برگ و همچنین جلب مورچه ها هم می شود. برای از بین بردن این آفت می توانید، از سموم و حشره کش های مخصوص شته استفاده کنید.

 • شپشک آرد آلود :

آفات کوچک سفید رنگ پنبه ای مانندی هستند، که در زیر دم برگ ها دیده می شوند. این آفت مخصوصا در گیاهان با برگ های رنگی افرای قرمز و بنجامین ابلق بیشتر دیده شده و سرعت سرایت بالایی نیز دارد. برای درمان و از بین بردن این آفت باید از حشره کش ها استفاده کنید. این حشره کش ها در بازار به صورت های مختلف وجود دارد. می توانید، از متخصصین گل و گیاه پلنت لند نیز برای تهیه سم مناسب کمک بگیرید.

 • کرم خاکی :

در صورتیکه ترکیبات خاک سفت باشد، یا کرم خاکی زیادی در آن وجود داشته باشد، خاک آب کمتری جذب می کند. در نتیجه، گلدان را به آرامی سر و ته کنید و گیاه و خاک آن را خارج کنید. با دقت بررسی کنید، که در خاک کرم خاکی زیادی وجود دارد، یا خیر. سپس در صورت زیاد بودن کرم ها، آن ها را به دقت جدا کنید. اگر تعداد کرم ها زیاد است، یا خاک بسیار سفت است، خاک گلدان را به کلی با خاکی تمیز و مناسب جایگزین کنید.

 • پشه و مگس :

مشاهده پشه و مگس زیاد، در خاک و اطراف گلدان به دلیل باتلاقی شدن خاک و رطوبت زیاد روی می دهد. برای درمان، آبیاری را کاهش دهید و تا زمان خشک شدن خاک، آن را آبیاری نکنید. اگر هم، خاک سفت و بدون زهکشی مناسب است، آن را عوض کنید و از خاکی با زهکشی مناسب و دارای ترکیبات شن، ماسه و کوکوپیت استفاده کنید. در صورت وجود پشه و مگس های زیاد، از اسپری حشره کش معمولی استفاده کنید.

پیشنهاد پلنت لند برای شما

بونسای آراکاریا بونسای ژانویه

نام بونسای سمت راست بونسای آراکاریا و نام بونسای سمت چپ بونسای ژانویه است. برای مشاهده این مدل ها روی عکس آنها کلیک کنید.

منابع:

 1. http://www.bonsaiforrest.co.uk/
 2. https://bonsai4beginners.com/
 3. https://bonsairesourcecenter.com/
 4. https://www.mistralbonsai.com/
 5. https://www.bonsaitreegardener.net/
 6. https://www.bonsaiempire.com/

 

3.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *