مقالات

روش هایی برای از بین بردن قارچ گلدان

روش هایی برای از بین بردن قارچ گلدان

روش هایی برای از بین بردن قارچ گلدان

قارچ هایی که در خاک گلدان مشاهده می کنید، نوعی کپک هستند، که در مقاله می خواهیم روش هایی برای از بین بردن قارچ گلدان را توضیح دهیم. قارچ های گلدانی از ذرات بسیار کوچکی تشکیل شده اند، که دائما در حال حرکت می باشند. در خاک زندگی و تولید مثل می کنند و از ریشه های گل ها، گیاهان، مواد آلی و معدنی خاک تغذیه می کنند و به گیاه آسیب می رسانند. کپک ها در یک مکان مشخص رشد نمی کنند و بهترین مکان برای رشد آن ها خاک گلدان گیاهان آپارتمانی می باشد.

همچنین قارچ هایی که به گیاه آسیب می رسانند، در انواع متفاوت و متنوعی وجود دارند. مشکلاتی که قارچ ها برای گیاه به وجود می آورند، نیز متفاوت است. بعضی از قارچ ها هستند، که به قسمت بیرونی خاک گیاه آسیب می زنند، مانند: ساقه، برگ و گل، بعضی دیگر به ریشه گیاه و بعضی نیز به تمام بخش های گیاه حمله می کنند. بهتر است بدانید، که برای همه قارچ های گلدانی از کلمه کپک یا قارچ استفاده می شود. برای خرید انواع گل به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

قارچ های مضر برای سلامت انسان

روش هایی برای از بین بردن قارچ گلدان در محیط خانه وجود دارد، که از بین بردن آنها فقط برای گیاه ضروری نمی باشد. بعضی از قارچ ها هستند، که سلامت انسان را نیز به خطر می اندازند. زیرا بسیاری از آن ها آلرژی زا، بیماری زا و سمی هستند و باید به دنبال راه های درستی برای از بین بردن آن ها باشید.

معرفی انواع قارچ ها (کپک ها)

همانطور که در بالا نیز گفته شد، قارچ ها در انواع متفاوت و متنوعی وجود دارند. در سطر زیر به انواع آنها اشاره شده است، که شامل:

 • کپک قرمز

این نوع قارچ تک سلولی می باشد، برخلاف انواع دیگر که چند سلولی هستند. همچنین این نوع قارچ در کنار کپک سیاه ظاهر می شود و بیشتر در میان مصالح ساختمانی دیده می شود و این نوع قارچ در خاک گلدان وجود ندارد، مگر اینکه خاک گلدان با همان مصالح ساختمانی مخلوط شود. اگر این قارچ را در گلدان خود مشاهده کردید، زیاد نگران نشوید، زیرا می توانید آن ها را با استفاده از قارچ کش ها از بین ببرید.

 • کپک سبز

بیشتر به گیاهانی که میوه دارند، حمله می کنند و به آن ها آسیب می زنند. پس نیازی به نگرانی نیست، چون احتمال درگیر شدن گیاهان آپارتمانی به این نوع قارچ بسیار کم می باشد.

 • کپک سیاه

 از متداول ترین نوع کپک ها، که به گیاه آسیب می رساند و باعث از بین رفتن آن می شود، کپک سیاه است. بعضی از آن ها خطری برای انسان ها ندارند و بعضی از آن ها سمی، خطرناک و آلرژی زا هستند، که در سطر زیر به انواع آن ها اشاره شده است:

 • کپک خاکستری

این نوع کپک به شاخه، برگ و قسمت هایی از گیاه، که نزدیک خاک هستند، حمله می کند و اگر آن را از بین نبرید، به مرور زمان باعث از بین رفتن گیاهتان می شود.

 • کپک دوده ای

کپک دوده ای بیشتر به صورت ترکیبی از رنگ های سیاه، دوده ای و سبز پر رنگ دیده می شود، که فتوسنتز گیاه را دچار مشکل می کند. در نهایت باعث از بین رفتن کامل گیاه می شود.

اطلاعات بیشتر: خرید فتونیا

 • کپک سفید

این کپک، بیشتر مواد پوسیده را تجزیه می کند و خطر چندانی برای گیاه ندارد. کپک های سفید، علاوه بر گیاهان، بیشتر در بخش های مختلف منزل و یا روی مواد غذایی نیز مشاهده می شوند.

 • سفیدک پودری

این نوع کپک شبیه به کپک دوده ای می باشد و در فتوسنتز گیاه مشکل ایجاد می کند، اگر از بین نرود باعث از بین رفتن کامل گیاه می شود.

روش های از بین بردن قارچ گلدان

در سطر زیر به 9 مورد از روش های از بین بردن قارچ گلدان اشاره شده است، که شامل:

 • کنترل کردن رطوبت محیط اطراف گیاه و خاک

قارچ ها در مکان های مرطوب رشد می کنند، پس باید رطوبت خاک گلدان و محیط اطراف گیاه را کنترل کنید.

 • آبیاری قسمت پایین گلدان و زیاده روی نکردن در آبیاری

قارچ ها در قسمت های پایینی خاک رشد می کنند و زمانی که سطح خاک در طولانی مدت مرطوب باشد، قارچ به سمت قسمت بالایی خاک می آید. پس آب را در ظرف زیر گلدان بریزید، بعد از گذشت 30 دقیقه آب باقی مانده در ظرف گلدان را خالی کنید. همچنین، زمانیکه گیاه را آبیاری می کنید، سطح خاک خشک باشد.

 • استفاده از چسب زرد

در نزدیکی گیاه مورد نظر یک تله چسبناک زرد رنگ قرار دهید. این تله از آسیب رسیدن به گیاه و یا منتقل شدن آن به دیگر گیاهان خانه جلوگیری می کند و آن ها را به دام اندازد.

 • خاک آلوده شده به قارچ را از بین ببرید

یکی دیگر از راه های از بین بردن قارچ این است، که خاکی که به قارچ آلوده شده را از گیاه جدا کنید و خاک جدید و استریل شده را جایگزین آن کنید.

 • نور طبیعی

اگر گیاهتان دچار قارچ شده در فصل تابستان آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. فقط مراقب باشید، گیاه را بیش از حد در مقابل نور خورشید قرار ندهید، تا برگ های گیاه دچار سوختگی نشوند و اگر نور کافی نبود از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

 • استفاده از قارچ کش

برای استفاده از قارچ کش، ابتدا باید نوع قارچ را تشخیص بدهید. سپس، با توجه به نوع قارچ از سموم قارچ کش برای از بین رفتن آن استفاده کنید.

 • زهکشی مناسب خاک

اگر خاک شما زهکشی مناسبی داشته باشد، گیاهتان دچار قارچ نمی شود و هیچ نگرانی در این مورد نداشته باشید.

 • هرس کردن

شما می توانید، با هرس کردن به موقع گیاه مانع حمله قارچ به گیاهتان شوید. حتی اگر قارچ ها به گیاهتان حمله کرده اند، می توانید قسمت های آسیب دیده گیاه را هرس کنید.

 • ضدعفونی کردن خاک گیاه

می توان برای ضد عفونی کردن خاک گیاه به آن مقداری جوش شیرین، سرکه سیب و یا دارچین اضافه کرد. اگر گیاهتان را داخل گلدان نکاشته اید، می توان خاک مورد نظری که برای آماده کرده اید را در دمای 80 درجه سانتی گراد، به مدت 30 دقیقه حرارت دهید، تا ضد عفونی شود.

اطلاعات بیشتر: خرید انواع دسته گل

نتیجه گیری

در این مقاله، همه چیز در مورد قارچ های گلدانی و انواع آنها توضیحاتی داده ایم، که راه ها و روش هایی برای از بین بردن قارچ گلدان نیز گفته شده است. اگر گیاه شما مورد حمله قارچ ها قرار گرفته، می توانید به کمک روش های بالا آن ها را از بین ببرید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *