مقالات

۱۴ دلیل زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی – بخش دوم

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی

دلایل زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی-بخش دوم

در قسمت قبل درمورد برخی دلایل زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانی صحبت کردیم. در این بخش به ادامه آن دلایل می‌پردازیم. با پلنت لند، فروشگاه خرید گل آنلاین  همراه باشید.

قسمت اول: علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی | بخش دوم

دماهای بالا سلامت را مختل می کنند

مهم نیست که مهارت های آبیاری و کوددهی شما چقدر حرفه‌ای است، قرار دادن گیاه در مکان نامناسب می تواند تمام تلاش های شما را بر باد دهد. قرار دادن گیاهان خود در نزدیکی یک پنجره خاص، رادیاتور، دریچه هوا، یا هر نقطه دیگری با بادکش های بالقوه ممکن است باعث زردی شود. حتی اگر دمای خانه خود را در طول سال معتدل نگه دارید، این نقاط در معرض تندبادهای سرد یا گرم هستند که به گیاهان آسیب می رساند.

ممکن است در زمان‌های خاصی از سال مانند اواسط تابستان که کولر شما زیاد است، یا در اواخر زمستان که بخاری شما کار می‌کند، گیاهان به‌طور مشهودی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، لذا باید آنها را از این مناطق دور نگه دارید.

گیاهان ریشه دار هستند و نیاز به گلدان جدید دارند

تعویض گلدان تنها راه حل برای کود دهی یا آبیاری بیش از حد نیست. اگر در پرورش گیاهان خود به خوبی عمل کرده اید، آنها باید در طول سال رشد کنند. با گذشت زمان، آنها به طور طبیعی از گلدان خود رشد می کنند. اگر گلدان خود را به آرامی به طرفین بچرخانید و گیاهان را از گلدان بیرون بکشید، ممکن است ریشه ها فشرده شده یا از سوراخ های زهکشی بیرون بیایند. اگر مدتی است که برای خانه هایشان خیلی بزرگ بوده اند، برگ ها ناراحتی آنها را نشان می دهند.

به گیاهان ریشه دار فقط باید یک گلدان بزرگتر و مقداری خاک تازه داده شود تا رشد آنها مجددا از سر گرفته شود. گلدان های بزرگتر خریداری کنید، آنها را با مخلوط گلدان مناسب برای نوع گیاهی که در حال رشد هستید پر کنید و گیاهان خود را در ظروف جدیدشان قرار دهید. اگر قرار است کوددهی را ماهیانه یا دو هفته‌ای آنها را انجام دهید، مطمئن شوید که آنها را به طور کامل آبیاری کنید و کود بدهید. گیاهان ممکن است در ابتدا دچار شوک پیوندی جزئی شوند، اما اگر آنها را به درستی گلدان کرده باشید، در هفته‌های آینده به رشد خود باز خواهند گشت.

لینک مفید: قیمت گیاه بونسای

موانع نور مناسب خورشید را مسدود می کنند

یکی از مهمترین علل داشتن گیاهان سالم دریافت نور کامل یا جزئی خورشید در طول روز است. هیچ گیاهی بدون نور خورشید نمی تواند رشد کند. اگر برگها سبز شاداب یا رنگهای خود را از دست می دهند، ممکن است به دلیل کمبود نور باشد.

یک پنجره رو به غرب یا شرق برای رشد گیاهان بهترین است، زیرا این پنجره ها بهترین نور طبیعی را در طول روز دریافت می کنند. پنجره های رو به جنوب نیز روشن هستند، اما نور برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی می تواند بسیار شدید باشد. جدای از انتخاب مکان مناسب، باید دوباره بررسی کنید که هیچ چیز بیرون از پنجره مانع نور روز نشود. ساختمان های بلند، درختان، بوته ها و سایر موانع در فضای باز ممکن است خورشید طبیعی را فیلتر کنند، به این معنی که گیاهان به اندازه کافی دریافت نمی کنند. شما باید گیاهان خود را به پنجره ای منتقل کنید که نوید شرایط روشنایی بهتر را می دهد.

نور خورشید برای گیاهان شدید است

در حالی که خورشید حیاتی است، بسیاری از گیاهان نور خورشید فیلتر شده یا غیر مستقیم را به جای روشنایی کامل در طول روز ترجیح می دهند. گونه های معمولی مبتدی مانند گیاه سانسوریا و نخل آپارتمانی به ویژه در مکان هایی که بسیاری از گیاهان دیگر تحمل نمی کنند، انعطاف پذیر هستند. پنجره های رو به شمال یا پنجره هایی که توسط موانع بیرونی نیمه مسدود شده اند ممکن است برای این گیاهان ایده آل باشند.

برخلاف سایر گونه هایی که گرمای کامل خورشید را ترجیح می دهند، این گیاهان بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند. نور بیش از حد خورشید باعث سفید شدن برگها می شود و آنها را به رنگ زرد روشن و در نهایت سفید می کند. برای رفع این مشکل، آنها را کمی از مسیر پنجره دور کنید. کاری نکنید که پنجره شما مسدود شود مگر اینکه همه گیاهان اطراف از آفتاب زیاد رنج ببرند. اگر به دستور گیاهان سایه دوست برای بخشی از روز پرده های خود را پایین بیاورید، می توانید به گیاهانی که در طول روز رشد می کردند آسیب بزنید.

یک عفونت ویروسی وجود دارد

عفونت ها معمولاً در نتیجه یکی از مسائل فوق ایجاد می شوند. هنگامی که گیاهان به دلیل نور نامناسب، آبیاری، تغذیه یا شرایط محیطی ضعیف می شوند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری ها هستند. کلروز(زردی) یکی از بارزترین علائمی است که نشان می دهد ویروس ها گیاهان را گرفته اند و به صورت خطوط، لکه ها یا الگوهای گرد ظاهر می شود.

قارچ ها، باکتری ها و آفات ناقل بیماری های رایج مانند پوسیدگی ریشه، سفیدک پودری، شانکر ساقه و بوتریتیس بلایت (کپک خاکستری) هستند. درمان این عفونت ها نیاز به اقدامات متفاوتی دارد، اما باید با از بین بردن علت همه آن شروع کنید. گلدان مجدد، استفاده از قارچ کش ها یا آفت کش ها، و تغییر شرایط و مکان گیاهان آپارتمانی همیشه جز اولین قدم ها هستند. همیشه باید گیاهان آسیب دیده را از گیاهانی که هنوز سالم به نظر می رسند قرنطینه کنید، زیرا این ویروس ها مسری هستند. روش‌های مراقبت مداوم و پیشگیری بسته به بیماری در دست متفاوت است.

هجوم آفت از شیره آنها تغذیه می کند و وسایل زندگی آنها را از بین می برد

شایع ترین علت عفونت یا بیماری، هجوم آفت است. متأسفانه، حتی گیاهان داخل خانه نیز از حشراتی که از شکاف ها و شکاف های خانه شما هستند در امان نیستند. این حشرات از ساقه‌ها و سطح زیرین برگ‌ها تغذیه می‌کنند و برگ‌های زرد، پژمرده و حفره‌های بزرگ‌شده را به‌جا می‌گذارند. هر چه هجوم طولانی‌تر درمان نشود، بدتر می‌شود و علائم فیزیکی بدتر ظاهر می‌شود.

حشراتی مانند شته‌ها و شپشک‌های آردآلود مواد مغذی را از طریق شیره گیاهی می‌مکند و باعث می‌شود که آن‌ها از علل شایع زردی برگ باشند. راه حل آن ممکن است به یک یا ترکیبی از راه حل های خانگی نیاز داشته باشد. شما باید گیاهان خود را در حمام یا سینک بشویید تا بیشتر حشرات را بشویید، اما همچنین باید با یک سواب پنبه ای آغشته به الکل، روغن گیاهی عمومی یا روغن چریش، روی برگ های آلوده بشویید.

ممکن است این ایرادات از بین می برد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که مجددا  آنها برنگردند. برای جلوگیری از آنها باید اقدامات پیشگیرانه را دنبال کنید. آبیاری خود را تعدیل کنید، خریدهای جدید را قرنطینه کنید و گیاهان را دو بار در هر فصل در حمام یا سینک بشویید.

برگها نیز طول عمر دارند و با بالغ شدن گیاهان می ریزند

باید بدانید که از بین رفتن و زرد شدن برگها بخشی طبیعی از زندگی برای گیاهان و حیوانات است. وقتی برگ های گیاه بالغ قهوه ای می شوند، جدا می شوند و به داخل خاک می روند، همیشه نشان دهنده یک مشکل اساسی نیست. اگر هیچ مشکل یا علامت دیگری برای گیاهان شما وجود ندارد، در نظر بگیرید که برگها ممکن است در حال روند طبیعی خود باشند. لذا در این مواقع جای نگرانی وجود ندارد

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *