مقالات

تکثیر دیفن باخیا – بخش دوم

تکثیر دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا بخش دوم

لینک های مرتبط: تکثیر دیفن باخیا بخش اول

در قسمت قبل با استفاده از روش قلمه‌زنی، نحوه تکثیر گیاه دیفن باخیا  را شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم روشی دیگر که به روش لایه‌بندی هوا مرسوم است جهت تکثیر گیاه دفن باخیا را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

روش دوم

تکثیر دیفن باخیا با لایه‌بندی هوا

لایه بندی هوا به عنوان یک روش ترکیبی انتشار دیفن باخیا توصیف می شود. به جای اینکه قلمه ای را بردارید و منتظر بمانید تا ریشه بزند، در واقع می توانید گیاه خود را فریب دهید و قبل از اینکه قلمه بردارید، ریشه تولید کند. این مورد کمی عجیب به نظر می رسد، اما روشی مرسوم برای تکثیر و ریشه‌زایی گیاه است. این روش بیشتر برای گونه‌های گیاهی چوبی استفاده می‌شود که تکثیر آن‌ها دشوارتر است. دیفن باخیاهای مسن تر به دلیل وجود ساقه های ضخیم گیاه، برای لایه بندی هوا مناسب‌تر هستند. لذا اگر به دنبال روشی مطمئن برای تکثیر خود هستید و نگران هستید که قلمه‌زنی معمولی انجام نشود، می‌توانید این روش بکار ببرید.

  • مزایای تکثیر دیفن باخیا با لایه‌بندی هوا

کاشت بذر یکی از راه های تکثیر گیاهان است، اما مطمئن ترین راه نیست. بذرهای هیبریدی همیشه به صورت واقعی رشد نمی کنند، به این معنی که گیاهان کوچک ممکن است شبیه والدین نباشند. قلمه های ساقه می توانند بمیرند و قلمه های چوب سخت همیشه ریشه دار نمی شوند. همچنین بسیاری از گیاهان را نمی توان با قلمه های برگ تکثیر کرد.

لایه بندی هوا یک کپی یکسان از گیاه ایجاد می کند. این عمل شامل ایجاد یک برش کوچک در گیاهی است که می خواهید تکرار کنید، اما نگران نباسید، زیرا این آسیب جزئی است و شما کل ساقه ها یا برگ ها را نمی برید. سپس یک محیط رشد مرطوب شده روی برش قرار می گیرد تا ریشه های جدید رشد کنند. در حالی که آنها در حال رشد هستند، گیاه مادر نیز به رشد خود ادامه می دهد. محققان دریافته‌اند گیاهانی که از لایه‌بندی هوا رشد می‌کنند اغلب به اندازه مطلوب‌تر سریع‌تر و معمولاً قوی‌تر از گیاهانی که با روش‌های دیگر تکثیر می‌شوند رشد می‌کنند.

بهترین زمان برای لایه بندی هوا چه زمانی است؟

گاهی اوقات لایه‌بندی هوا در طبیعت زمانی اتفاق می‌افتد که ساقه یا شاخه گیاه آنقدر پایین آویزان است که با زمین تماس پیدا می‌کند و ریشه می‌دهد. گیاهان داخل گلدان شما به کمک کمی نیاز دارند. بهار یا اواسط تابستان بهترین زمان از سال برای هوا دادن به گیاهان آپارتمانی است. در صورت تکثیر با این روش در بهار از ساقه هایی که سال قبل رشد کرده اند استفاده کنید. اگر در تابستان تکثیر می کنید، از ساقه های سال جاری استفاده کنید.

ابزار لازم برای تکثیر دیفن باخیا با لایه‌بندی هوا

  • برای ایجاد یک لا‌بندی هوا به طور مطلوب، به چند ابزار نیاز دارید
  • چاقوی تمیز و تیز
  • خزه اسفاگنوم مرطوب شده
  • روکش پلاستیکی شفاف
  • پودر هورمون ریشه زایی
  • خلال دندان
  • ریسمان

لینک مفید: خرید انواع گیاهان آپارتمانی

نحوه تکثیر دیفن باخیا از طریق لایه بندی هوا

ابتدا تصمیم بگیرید که برش را در کجای گیاه مادر می خواهید انجام دهید. همه برگ را از آن نقطه جدا کنید. سپس یک چاقو را با مقداری الکل تمیز کنید تا بعداً عفونت یا پوسیدگی بر روی ساقه گیاه مادر ایجاد نشود.

سپس از چاقوی خود برای ایجاد یک برش رو به بالا به طول ۷ تا ۱۰ سانتیمتر با زاویه ۳۰ درجه استفاده کنید. یک سوم تا دو سوم را از ساقه یا شاخه ببرید. احتیاط کنید که ساقه تا انتها جدا نشود. لایه بالایی را بتراشید. این باعث تحریک رشد ریشه می شود.

در ادامه از یک خلال دندان برای باز نگه داشتن برش استفاده کنید و هورمون ریشه زایی پودری را روی آن بپاشید یا برس بزنید.

خزه اسفاگنوم مرطوب را روی ناحیه قرار دهید (باید کمی مرطوب باشد نه اینکه چکه کند) و یک لایه ضخیم خزه را اطراف محل موردنظر قرار دهید. خزه ها را با یک تکه پلاستیکی بپوشانید تا در جای خود بماند. این کار به حفظ رطوبت در محل کمک کند.

مثل همیشه از دیفن باخیای خود مراقبت کنید. اگر خزه خشک شد، دوباره آن را خیس کنید و پلاستیک را دوباره روی آن بکشید. پس از 2-4 هفته، می توانید برای اولین بار به حلقه ساقه زخمی نگاه کنید. با کمی شانس، اولین ریشه ها در این مرحله ظاهر شده اند! هنگامی که در محل ساقه ریشه خوب جوانه زد، می توانید آن را درست در زیر ریشه ها ببرید، درست مانند یک قلمه ساقه معمولی.

بسته به نوع گیاهی که در حال تکثیر هستید، ریشه های جدید در عرض دو هفته تا سه ماه رشد می کنند. صبر کنید تا بتوانید آنها را ببینید و قبل از اینکه پلاستیک را بردارید چند اینچ طول بکشد. در حالی که قسمت ناخواسته ساقه را درست زیر ریشه های جدید جدا می کنید، خزه را در جای خود بگذارید. تا زمانی که برای کاشت گیاه کوتاه شده خود آماده نشده اید، خزه را جدا نکنید. این به محافظت از ریشه های جوان کمک می کند.

اکنون شما یک قلمه ساقه با برگ و ریشه به دست آورده‌اید. فقط کافی است آن را در گلدان قرار دهید و اجازه دهید همانند هر دیفن باخیا معمولی رشد کند. همچنین لازم است توجه کنید که روش لایه بندی هوا کمی زحمت بیشتری را می‌طلبد، اما به شما این امکان را می دهد که تقریباً به طور کامل از نتیجه کار خود مطمئن باشید.

لینک مفید: خرید شیشه تراریوم

نحوه هوادهی به گیاهان با ساقه چوبی

گیاهان چوبی لایه‌بندی هوا، یا گیاهانی که با افزایش سن چوبی می‌شوند، کمی متفاوت است. به جای برش دادن به یک ساقه یا شاخه، باید یک حلقه از پوست را جدا کنید. بهتر است این کار را در بهار و تابستان زمانی که گیاه به طور فعال در حال رشد است انجام دهید.

با اندازه گیری قطر شاخه یا ساقه ای که می خواهید تکثیر کنید شروع کنید. سپس دو برش موازی به فاصله 12 تا 24 اینچ از نوک شاخه ایجاد کنید. فاصله بین برش های موازی باید 1 ½ تا 2 برابر قطر شاخه باشد. تمام پوست بین برش ها را بردارید. این کار یک حلقه در اطراف شاخه بدون هیچ پوستی بر روی آن باقی می ماند.

گاهی اوقات لایه کامبیوم، که بافت سبز رنگ درست زیر پوست است، همراه با پوست جدا می شود. اگر اینطور نیست، آن را با چاقو خراش دهید. سپس هورمون ریشه زایی پودری را روی ناحیه خراشیده بمالید.

خزه اسفاگنوم مرطوب را روی ناحیه حلقه شده قرار دهید، روی آن را با پلاستیک شفاف بپوشانید و آن را با ریسمان یا گره های گل محکم کنید. هنگامی که ریشه های جدید تشکیل شد و به طول چند اینچ رسید، پلاستیک را بردارید و خزه ها را در جای خود بگذارید تا زمانی که گیاه جدید را در گلدان قرار دهید.

خلاصه

با گذشت زمان، برخی از گیاهان آپارتمانی نسبت به فضای خود بیش از حد بزرگ شده و یا برگ های پایینی خود را از دست می دهند و بیش از حد بلند، ساق پا و نازک خواهند شد. به جای دور انداختن گیاهتان، می‌توانید آن را لایه‌بندی کنید. لایه بندی هوا به گیاه اجازه می دهد تا روی یک ساقه یا شاخه بالاتر شروع به ریشه زا‌یی کرده رشد کرده و پس از ایجاد، می توانید ساقه زیر آنها را قطع کنید و گیاه تازه کوتاه شده را در گلدان قرار دهید.

لایه بندی هوا نیز یک راه سریع و آسان برای ایجاد گیاهان بیشتر است. این روش تکثیر روی بسیاری از گیاهان گرمسیری که اغلب در داخل خانه رشد می کنند، کار می کند.  امیدواریم روش توضیح داده شده برای تکثیر گیاهان آپارتمانی مفید واقع شده باشد.

در این مقاله  و  و مقاله قبل سعی کردیم روشهای متعددی را جهت ریشه‌زایی و تکثیر گیاه دیفن باخیا توضیح دهیم. این  مقاله های توسط تیم پلنت‌لند، وبسایت خرید گل آنلاین، نوشته شده است. امیدواریم با بکارگیری این روشها بتوانید تکثیر انواع گیاه دیفن باخیا  را به راحتی انجام دهید.  همچنین  می‌توانید جهت مشاهده و خرید انواع دیفن باخیا، از  وبسایت پلنت لند قسمت  محصولات دیدن نمائید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *