مقالات

تکثیر دیفن باخیا – بخش اول

تکثیر گیاه دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا

دیفن باخیا که به عصای گنگ نیز معروف است، به دلیل جذابیت زیبایی شناختی و نیاز به نگهداری کم، یک گیاه آپارتمانی محبوب است. تکثیر این گیاه می تواند یک تجربه هیجان انگیز و مفید باشد.
جالب است بدانید تکثیر دیفن باخیا یک فرآیند بسیار ساده است. و لذا این مقاله به شما کمک می‌کند به راحتی تعداد گیاهان خود را افزایش دهید. ما از دو روش برای تکثیر گیاه دفن باخیا استفاده می‌کنیم. در بخش اول از روش قلمه زنی و ریشه‌زایی صحبت خواهیم کرد و جزئیات آن را برخواهیم شمرد. و در روش دوم که به لایه‌بندی هوا مرسوم است، توضیحات مفصلی را در این زمینه ارائه خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات جامع در مورد تکثیر دیفن باخیا و دستورالعمل های لازم با ادامه مقاله همراه ما باشید. این مقاله توسط پلنت لند، وبسایت خرید انواع گل، نوشته شده است

ملاحظات امنیتی

قبل از شروع، ذکر این نکته مهم است که گیاهان دیفن باخیا سمی هستند و شیره این گیاهان آپارتمانی که به طور گسترده کشت می شوند حاوی سطوح بالایی از اگزالات کلسیم است و در نتیجه می توانند باعث تحریک پوست شوند. همیشه هنگام دست زدن به این گیاهان دستکش بپوشید و از دست زدن به صورت مستقیم خودداری کنید. همچنین توصیه می شود قبل از استفاده ابزار باغبانی خود را تمیز و ضد عفونی کنید تا از عفونت قارچی جلوگیری شود.

روش اول:

تکثیر دیفن باخیا با قلمه زنی و ریشه‌ زایی

برخلاف گیاهان خاصی مانند ساکولنت ها یا بگونیا، دیفن باخیا را نمی توان تنها از طریق یک برگ تکثیر کرد. بخشی از ساقه، که به آن برش گفته می شود، مورد نیاز است. خوشبختانه، روند برداشتن قلمه ساده است. جهت تکثیر گیاه دیفن باخیا اقدامات زیر را به صورت گام به گام انجام دهید:

گام اول: ایجاد قلمه به وسیله ساقه

برای ایجاد قلمه دو روش وجود دارد:

 1. برش ساقه با برگمعمولی و ساده ترین روش تکثیر دیفن باخیا شامل برداشتن یک قلمه ساقه با چند برگ است. این کار با برداشتن دقیق قسمت بالایی گیاه یا یکی از شاخه های جانبی آن با استفاده از یک چاقوی تمیز یا قیچی باغبانی به دست می آید. اطمینان حاصل کنید که قلمه ساقه حاوی یک گره است، زیرا این امر تعیین می کند که آیا قلمه قابلیت تکثیر دارد یا خیر. گره ها قسمتی از ساقه هستند که برگ از آنجا بیرون می آید. همچنین توجه کنید که هر قلمه حداقل تقریباً 2 اینچ طول داشته باشد و شامل 2-3 برگ باشد. داشتن برگ های بیشتر قابل قبول است، در حالی که برگ های کمتر ممکن است احتمال ریشه زایی موفق را کاهش دهد.
  نگران ظاهر گیاه مادر نباشید. در ابتدا، ممکن است خود کمی کوچک به نظر برسد، اما با نور کافی، یک یا چند جوانه جدید را در ماه های آینده تولید خواهد کرد. این رشدهای جدید از برجستگی های کوچکی به نام چشم یا گره روی ساقه او ایجاد می شوند که قادر به ایجاد ریشه یا برگ هستند. این گیاه در نهایت سرزندگی بهتری از خود نشان خواهد داد.
 2.  برش ساقه بدون برگ
  اگر می خواهید چندین گیاه دیفن باخیا جدید را از طریق چند قلمه تولید کنید، ابتدا قسمت برگهای گیاه را جدا کنید و سپس برای قلمه زدن، ساقه های باقیمانده را به قسمت های ۱۰ سانتیمتری یا طولانی تر برش دهید. هر بخش با یک گره این پتانسیل را دارد که به یک گیاه جدید تبدیل شود.
  توجه به این نکته مهم است که تکثیر دیفن باخیا با استفاده از قلمه های ساقه بدون برگ ممکن است روند کندتری داشته باشد. بدون شاخ و برگ جدید، توانایی گیاه برای فتوسنتز به خطر می افتد. در نتیجه ممکن است ریشه‌دار شدن این قلمه‌ها کمی بیشتر طول بکشد و نیاز به نظارت دقیق دارد تا زمانی که به طور کامل ایجاد شوند.

لینک های مفید: علت زرد شدن برگ های دیفن باخیا

گام دوم: ریشه زایی دیفن باخیا

اکنون که قلمه دیفن باخیا را با موفقیت به دست آورده اید، زمان شروع رشد ریشه و یا ریشه‌زایی آن فرا رسیده است. چندین روش برای ادامه کار تکثیر وجود دارد:

 1. ریشه‌زایی در آبساده ترین روش برای ریشه دار کردن قلمه، تکثیر آن در آب است به خصوص اگر قلمه چندین برگ داشته باشد. یک گلدان شیشه ای یا کوچک را با آب پر کنید و قلمه را طوری قرار دهید که تقریباً نیمی از ساقه زیر آب فرو رود. شیشه را در مکانی گرم و پر نور در خانه خود مانند طاقچه قرار دهید. از نور مستقیم خورشید بپرهیزید، زیرا ممکن است برای گیاهی که هنوز در حال استقرار خود است آزار دهنده باشد. بسته به فصل، این فرآیند ممکن است در طول ماه های سرد و تاریک زمستان در مقایسه با تابستان طولانی تر شود. انتظار می‌رود تقریباً بعد از یک ماه اولین ریشه ها روی قلمه شما ظاهر شوند. در حالی که می شود اجازه داد فرآیند ریشه‌زایی به طور نامحدود در آب رشد کند، اکثر علاقه مندان به گیاهان ترجیح می دهند زمانی که ریشه ها به طول ۵ سانتیمتر رسید، آن را به خاک گلدان منتقل کنند.
  پس از گلدان، قلمه دیفن باخیای ریشه دار شما ممکن است در هفته های ابتدایی کمی پژمرده به نظر برسد. با این حال، بایستی ریشه آن به زودی با محیط خاک سازگار شود. هنگامی که برگ های جدید ظاهر می شوند، گیاه شما در مسیر رشد موفقی قرار می گیرد.
 2. ریشه‌زایی در خاکدر روش دوم، می توانید مستقیماً یک قلمه دیفن باخیا را با برگ در خاک گلدان بکارید. این امر نیاز به مرحله اضافی گلدان مجدد را در آینده از بین می برد، اگرچه به این معنی است که نمی توانید روند ریشه زایی را به دقت نظارت کنید. البته ما اعتراف می کنیم که میزان موفقیت با ریشه زایی مستقیم قلمه ها در خاک در مقایسه با روش اول (استفاده از آب) کمی کمتر است. با این حال، مرطوب نگه داشتن خاک گلدان، قرار دادن گیاه در مکانی با نور مناسب و استفاده از پودر هورمون ریشه زایی باید به طور کلی نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد.
  برای تعیین اینکه آیا دیفن باخیای جدید شما ریشه دارد یا نه، به آرامی آن را تکان دهید. اگر با مقاومت گیاه مواجه شدید، این نشانه روشنی است که ریشه ها شروع به رشد کرده اند. علاوه بر این، ظهور برگ های جدید به عنوان یک شاخص قابل اعتماد است که قلمه شما با موفقیت خود را تثبیت کرده است.
 3. ریشه زایی در پرلیت و خزهروش سوم برای ریشه‌زایی استفاده از پرلیت و خزه می‌باشد. پرلیت یک افزودنی غیر ارگانیک است که برای هوادهی استفاده می‌شود و واسطه ریشه زایی است. تکثیر در پرلیت یک روش متداول برای گونه های ظریف تر گیاهان آپارتمانی گرمسیری است. در تکثیر دیفن باخیا، این رویکرد به ویژه در هنگام انتخاب قلمه های ساقه بدون برگ اهمیت پیدا می کند، زیرا ریشه در آب تا حدودی چالش برانگیز است. در حالی که آنها می توانند در خاک ریشه داشته باشند، برای توسعه موفقیت آمیز به رطوبت فوق العاده بالایی نیاز دارد. درواقع، ایجاد مخلوطی از پرلیت و خزه اسفاگنوم یک محیط ریشه زایی موثر را فراهم می کند که رطوبت مطلوب را بدون خیس شدن بیش از حد حفظ می کند و از پوسیدگی ناخواسته جلوگیری می کند. استفاده از یک تکثیر کننده کوچک می تواند رطوبت هوا را بیشتر کند و پیشرفت ریشه‌زایی را تسهیل کند.
  یک گلدان را با ترکیبی از پرلیت و خزه اسفاگنوم مرطوب پر کنید. در صورت تمایل، قبل از قرار دادن قلمه ها در گلدان یا قرار دادن مستقیم آنها بر روی ترکیب، از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. اگر مستقیماً در یک تکثیر کننده کاشته نمی شود، از یکی برای حفظ رطوبت هوای بالا استفاده کنید، به خصوص اگر نور طبیعی محدود است – چراغ های رشد مصنوعی جایگزین های مناسبی هستند.
  اطمینان حاصل کنید که خزه در هفته‌های بعد کمی مرطوب باشند. اگر همه شرایط مساعد باشد، اولین ریشه ها باید پس از تقریباً یک ماه ظاهر شوند. هنگامی که قلمه شما دارای چند ریشه و برگ شد، آن را در خاک معمولی قرار دهید. همانطور که قبلا ذکر شد، مجددا رسیدن به مرحله رشد و عادی شدن شرایط، ممکن است برای گیاه جدید کمی طول بکشد.

در بخش دوم سعی میکنیم روش دیگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته است برای تکثیر گیاه دیفن باخیا، توضیح دهیم. در این روش که به روش لایه بندی هوا مرسوم است، تکنیک های مرسوم را در هم می آمیزد.به عبارت دیگر بجای آنکه منتظر بمانید تا یک قلمه رشد کند، گیاه را تشویق می کنید تا قبل از قلمه زدن واقعی، ریشه بسازد. این یک رویکرد غیر متعارف و در عین حال موثر برای تکثیر انواع گیاهان خواهد بود.

همچنین جهت مشاهده و خرید انواع دیفن باخیا، به وبسایت پلنت لند وارد شده و در قسمت محصولات، انواع گیاه دیفن باخیا  را مشاهده کنید   با ما همراه باشید.

 

تکثیر دیفن باخیا – بخش دوم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *